Mezoterapia mikroigłowa
Unikalna technologia stosowana w trakcie zabiegu dostarcza skoncentrowane składniki odżywcze z ominięciem bariery naskórka. Mikronakłucia wykonane za pomocą sterylnych, jednorazowych igieł powodują powstanie kilku tysięcy mikrokanalików. Przez krótki czas pozostają one otwarte, tym samym dając możliwość głębokiego wprowadzenia wybranego preparatu. Perforacja naskórka odbywa się w sposób ściśle kontrolowany – zarówno jej częstotliwość, jak i głębokość wnikania są regulowane zależnie od odczuć. Minimalne mikrourazy powstające przy zabiegu dodatkowo stymulują receptory skóry do intensywnych procesów naprawczych, odbudowując nowe włókna kolagenu i elastyny.
Zabieg ten polecany jest osobom, które dostrzegają pierwsze oznaki starzenia się skóry. Jest to zabieg idealny dla osób o cerze wymagającej nawilżenia i odżywienia, z przebarwieniami słonecznymi i bliznami potrądzikowymi. Ponadto, ma pozytywny wpływ na obszary skóry dotknięte cellulitem oraz sprawdza się przy utracie jędrności w okolicach twarzy, szyli i dekoltu. Jest też doskonałym zabiegiem ANTI AGE wykonywanym profilaktycznie, jednorazowo, w celu poprawienia ogólnej kondycji skóry. Dlatego może być wykonywana, zależnie od potrzeb, u osób przed 30. rokiem życia.
Już po pierwszym zabiegu widać poprawę wyglądu skóry. Jednak najlepsze efekty przynosi wykonanie kilku zabiegów w serii. Częstotliwość oraz liczba zabiegów są dostosowywane do potrzeb skóry. Najlepsze efekty uzyskuje się po serii 3–6 zabiegów, wykonywanych w odstępach co 3– 4 tygodnie. Następnie zalecamy powtórzenie takiej kuracji co pół roku. W wieku około 25– 30 lat można wykonać profilaktycznie jednorazowo jako zabieg pielęgnacyjny.
Zabieg można wykonywać w każdej porze roku, lato nie jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Mezoterapia mikroigłowa może być wykonywana przez cały rok, jeśli skóra będzie odpowiednio wysoce chroniona przed promieniowaniem słonecznym (wysokie filtry UV SPF 30 lub SPF 50). Zabieg natomiast nie powinien być wykonywany przy ujemnej temperaturze powietrza.
Mezoterapia mikroigłowa może być wykonywana u osób z widocznymi naczynkami. Zabieg pozwoli wprowadzić substancje, które uszczelnią naczynia, wzmocnią je, co zapobiegnie pękaniu kolejnych naczyń krwionośnych. Preparaty, które stosowane są w tym celu to np. witamina C, rutyna, arnika, hesperydyna, miłorząb japoński, wyciąg z kasztanowca. U osób z cerą naczyniową stosuje się płytkie wkłucia. Przeciwwskazaniem do wykonania mikronakłuwania związanym z problemem naczyniowym jest trądzik różowaty w aktywnej fazie.
Głębokość nakłuć podczas mezoterapii mikroigłowej jest zależna zarówno od odczuć Klienta, jak i obserwacji reakcji skóry. Przy kolejnych zabiegach wartości te są systematycznie zwiększane. W przypadku mezoterapii mikroigłowej istnieje możliwość znieczulenia skóry, by Klient odczuwał mniejszy dyskomfort. Zaleca się jednak, żeby nie stosować znieczulenia. Zmniejsza to efektywność zabiegu, gdyż preparat znieczulający obkurcza naczynia krwionośne, przez co zmniejsza się wchłanialność zastosowanego preparatu.
Skóra po zabiegu jest zaczerwieniona, podrażniona, lekko obrzęknięta. Takie objawy mogą utrzymywać się do 2-3 dni. Dlatego też po zabiegu nie zaleca się nakładać makijażu, a zaleca się stosować odpowiednie kosmetyki nawilżające i krem z filtrem przeciwsłonecznym. Wskazane jest również picie dużej ilości wody. Prawidłowa pielęgnacja pozabiegowa ma bardzo duże znaczenie dla odpowiedniego gojenia się skóry po zabiegu.
Obrzęk i zaczerwienienie może utrzymywać się przez kilka dni. Delikatne złuszczenie naskórka następuje zazwyczaj w 2-3 dobie po zabiegu. Zwykle po 5-7 dniach skóra jest już w pełni wygojona. U osób szczególnie wrażliwych, okres regeneracji naskórka może się wydłużyć.
Z każdym kolejnym spotkaniem staramy się zwiększać głębokość nakłuć. Podczas pierwszego zabiegu skóra przyzwyczaja się do kontaktu z mikroigiełkami, w związku z czym dopiero przy drugim możemy zwiększyć parametry urządzenia (czyli głębokość nakłuć i ich częstotliwość). Dzięki temu ampułka ze składnikiem aktywnym będzie mogła zostać wprowadzona w najniższe warstwy naskórka. Nie ma jednak konieczności stosowania tej samej ampułki pielęgnacyjnej w ciągu trwania całej serii. Zmiana preparatu może być jak najbardziej korzystna. Ponadto, ze względu na 3-4 tygodniowe odstępy pomiędzy kolejnymi zabiegami, może zdarzyć się tak, że Klient zauważy zniwelowanie jednego problemu i zechce rozwiązać inny. Przykładowo: skóra po dwóch zabiegach stanie się bardziej nawilżona, w związku z czym podczas dwóch kolejnych wizyt skupiamy się na podniesieniu owalu twarzy czy poprawie jędrności. Zmiana ampułki, podobnie jak zmiana kremu, pozwala czerpać różne, korzystne dla skóry składniki aktywne.
W przypadku mezoterapii mikroigłowej wykonuje się mikronakłucia, które wywołują w skórze drobne, kontrolowane reakcje zapalne. Powstałe w ten sposób mikrokanaliki pozwalają na głębsze wprowadzenie ampułki ze składnikami aktywnymi. Niemniej, ze względu na przerwanie ciągłości naskórka, po wykonaniu mezoterapii mikroigłowej należy ściśle przestrzegać zaleceń m.in.:
– nie należy opalać się przez 4 tygodnie po zabiegu (słońce, solarium),
– przez 7 dni po zabiegu lub do całkowitego wyleczenia skóry, należy zrezygnować z korzystania z sauny, basenu, peelingów, depilacji, intensywnych ćwiczeń,
– przez 7 dni po zabiegu nie należy nakładać preparatów o działaniu mocno złuszczającym,
– przez 14 dni po zabiegu lub do całkowitego wyleczenia skóry, należy zrezygnować z uprawiania sportów zimowych,
– przez 24 godziny przed i po zabiegu nie wolno pić alkoholu,
– należy stosować kremy ochronne z filtrem SPF 30 lub SPF 50,
– należy stosować kremy silnie regenerujące, nawilżające,
– makijaż można nałożyć po 2 dniach od zabiegu.
Mezoterapia mikroigłowa pobudza do odbudowy włókna kolagenu i elastyny w trakcie mechanicznej stymulacji. Mikronakłucia wykonywane podczas trwania zabiegu odgrywają znaczącą rolę w tym procesie – mobilizują bowiem skórę do intensywnej regeneracji. Zasadą towarzyszącą każdemu kolejnemu spotkaniu w serii jest zwiększanie głębokości nakłuć. Podczas pierwszego spotkania skóra przyzwyczaja się do kontaktu z mikroigiełkami, w związku z czym przy drugim możemy zwiększyć parametry urządzenia (czyli głębokość nakłuć i ich częstotliwość). Dzięki temu ampułka z koktajlem składników pielęgnacyjnych będzie mogła zostać wprowadzona w najniższe warstwy naskórka. Oczywiście głębokość nakłuwania jest ściśle kontrolowana i nie przekracza granic dyskomfortu Klienta. Natomiast zaczerwienienie skóry to naturalne i pożądane zjawisko. Oznacza pobudzenie do procesu regeneracji. Dla zmniejszenia podrażnień, na zakończenie zabiegu, polecamy nałożenie algowej maski łagodzącej, która przyniesie ulgę i ukojenie. Ponadto, w pielęgnacji domowej warto stosować d-panthenol w piance, pozwalający wyciszyć zaczerwienienia.
Obszar skóry, który poddany był zabiegowi oczyszczamy łagodnymi środkami myjącymi, osuszamy delikatnym czystym ręcznikiem delikatnie poklepując. Miejsc poddanych zabiegowi nie wolno pocierać. Po upływie ok. 3 h od zabiegu można umyć twarz. Aby zniwelować nieprzyjemne efekty mikronakłuwania, pielęgnacja po zabiegu zakłada stosowanie kremów, których zadaniem jest nawilżenie skóry oraz ukojenie nieprzyjemnej opuchlizny i wrażliwości skóry na dotyk np. krem Cicalfate firmy Avene.
W celu zmniejszenia uczucia pieczenia można zastosować d-pantenol, alantolinę, bisabolol, aloes, w razie siniaków Heparynę żel lub maść arnikową.
Mezoterapia igłowa
Zabieg polega na dostarczaniu skórze właściwej substancji leczniczych i odżywczych poprzez wstrzykiwanie śródskórnie małych dawek substancji leczniczej w wybraną okolicę. Do aplikacji preparatu używana jest cienka igła o długości od 0,5 do 1,5 cm. Jest to znakomita i skuteczna metoda w likwidacji drobnych zmarszczek. Stanowi doskonałą profilaktykę, która ma za zadanie hamować starzenie się skóry. Mieszanina wielu substancji rewitalizujących i regenerujących, stymuluje metabolizm komórek przez co zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny. Po wykonanej serii zabiegów mezoterapii uzyskuje się znaczną poprawę napięcia, jędrności i nawilżenia. Znikają drobne zmarszczki, natomiast głębsze bruzdy ulegają znacznemu spłyceniu. Osoby zmagające się z cellulitem również mogą uzyskać nieprzeciętne efekty. W trakcie zabiegu następuje wzmożony przepływ krwi i chłonki, zmniejszają się procesy włóknienia tkanki łącznej oraz wzrasta metabolizm komórek tłuszczowych (lipoliza) co prowadzi do ogólnego napięcia i ujędrnienia skóry.
Wykonanie mezoterapii igłowej niesie za sobą wiele korzyści. Zabieg nie tylko opóźnia procesy starzenia, ale również może zostać przeprowadzony w celu zredukowania cellulitu czy pobudzenia porostu włosów. Dodatkowo, mezoterapia igłowa oddziałuje na poprawę napięcia, elastyczności i nawilżenia skóry, ujędrnia, niweluje drobne zmarszczki i cienie pod oczami, rozjaśnia drobne blizny, modeluje sylwetkę, zmniejsza widoczność pękniętych naczynek. Ponadto, wykonanie zabiegu stymuluje naturalną regenerację skóry.
Tak, mezoterapia w połączeniu z innymi zabiegami tj. mikrodermabrazją czy peelingiem osiąga bardzo dobre efekty w leczeniu blizn i rozstępów. Bezpośrednio przed mezoterapią nie zaleca się wykonanie mikrodermabrazji, ale ostęp 2 tygodni jest już odpowiedni. Substancje stosowane w tej terapii łączonej pobudzają rozrost fibroblastów, regenerują i zwiększają elastyczność włókien tkanki łącznej, przyspieszają gojenie, rozjaśniają i wyrównują koloryt skóry.
Mezoterapia jest zabiegiem nie tylko wyjątkowo skutecznym, ale także bardzo bezpiecznym. Dzięki temu szybko stała się jednym z najczęściej stosowanych zabiegów zarówno w medycynie estetycznej i dermatologii. Substancje wykorzystywane w trakcie każdego zabiegu posiadają wszelkie niezbędne atesty i certyfikaty wyrobu medycznego oraz spełniają wszystkie wymagane normy. Również igły i strzykawki stosowane w trakcie zabiegu są sterylne, jednorazowe. Aplikowane preparaty nie przedostają się ponadto do układu krążenia, a ich działanie ograniczone jest punktowo.
Zabieg mezoterapii nie wymaga szczególnego przygotowania, można go wykonać w każdym wieku, niezależnie od pory roku. Należy się nastawić na 2-3 dni regeneracji, ponieważ po zabiegu mogą być widocznie niewielkie siniaczki, obrzęk, zaczerwienienie czy śródskórne grudki (czyli depozyty preparatu, które się wchłoną).
Do znieczulenia przed mezoterapią igłową używamy kremu znieczulającego, który należy pozostawić na skórze pod okluzją na 30- 45 minut. Niestety, mezoterapia i tak może wywoływać dyskomfort u bardzo wrażliwych osób. Z reguły pierwszy zabieg wiąże się z większym dyskomfortem, kolejne już są mniej obciążające, chociażby dlatego, że wiemy, czego się spodziewać.
Aby uzyskać zadowalające efekty, zabieg należy powtarzać od 3 do 6 zabiegów w serii w odstępie około 2-3 tygodni. Należy pamiętać, że nie jest to zabieg permanentny i wymaga powtarzania cyklu. Po zakończeniu serii, dla podtrzymania efektów należy wykonywać tzw. zabieg przypominający, co 2- 3 miesiące, lub co pół roku powtórzyć całą serię.
Efekty po całej kuracji utrzymują się nawet do 1,5 roku. Jest to jednak uwarunkowane kilkoma czynnikami, m.in. sposobem pielęgnowania skóry, odpowiednią dietą oraz dbaniem o ogólną kondycję organizmu.
Mezoterapię igłową można wykonywać również w okresie letnim. Trzeba jednak wtedy pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej. W trakcie wykonywania serii zabiegów i przez około 2-3 tygodnie po ostatnim powtórzeniu, zaleca się stosowanie kremów z filtrem SPF 30 lub 50 oraz unika nadmiernej ekspozycji na słońce.
Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zazwyczaj zaczerwieniona i obrzęknięta. Jest to normalna reakcja na iniekcje igłą. Widoczne są również ślady wkłuć oraz tzw. koraliki, pojawiające się po zastosowaniu techniki depozytowej. Ulegną one samoistnemu wchłonięciu. W obszarze zabiegowym mogą wystąpić drobne siniaki, krwiaki. Zmiany te znikają jednak w ciągu około 2- 3 dni od momentu wykonania mezoterapii igłowej. W celu uniknięcia sińców na skórze w miejscu nakłucia zalecane jest całkowite powstrzymanie się od zażywania wszelkich niesterydowych leków przeciwzapalnych i aspiryny w okresie 48 godzin przed rozpoczęciem zabiegu. W celu zmniejszenia siniaków i krwiaków można zastosować Heparynę żel lub maść arnikową.
Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa od 2 do 3 dni. Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, obrzęknięta, mogą pojawić się siniaki i krwiaki. W tym okresie trzeba szczególnie dbać o higienę w miejscach iniekcji. Używać łagodnych środków myjących i nawilżać skórę. Dodatkowo:
– jeżeli zabieg wykonywany był np. na szyi to używaj świeżo wypranych apaszek, jeśli na udach (cellulit) – zakładaj nieużywane rajstopy,
– po zabiegu mezoterapii nie wykonuj zabiegów typu jonoforeza, elektroterapie, ponieważ prąd ma lepszy dostęp przez nakłucia, może przez to wywołać poparzenia i blizny.
Istotne, aby w dniu wykonywania zabiegu i przez ok 14 dni po nim nie narażać skóry na intensywne działanie czynników zewnętrznych – mróz czy silne promieniowanie słoneczne. W dniu zabiegu i po nim należy również zaprzestać treningów na siłowni, wizyt w saunie czy na basenie. Przed przystąpieniem do zabiegu należy wyeliminować wszelkie przeciwwskazania oraz zaprzestać stosować środki obniżające krzepliwość krwi, np. aspiryna. W razie wystąpienia siniaczków należy użyć Auriderm XO (Auriga) lub Cicabio Arnica (Bioderma) w celu przyspieszenia wchłaniania się krwiaka. Można zastosować żel heparynę, maść z wit. E lub maść arnikową. Przez pierwsze dwa dni po zabiegu zaleca się pić duże ilości wody mineralnej, nie mniej niż 2l.
W ciąży nie wykonujemy zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, ponieważ nie ma badań naukowych, oceniających ich ewentualny wpływ na ciążę i ciężarną. Nieetycznym jest wykonywanie procedur mających cel czysto estetyczny, jeśli nie mamy pewności, że są one bezpieczne.
Najpierw Botox, potem mezoterapia. Zabieg z użyciem toksyny botulinowej skoryguje zmarszczki mimiczne, a mezoterapia dodatkowo zrewitalizuje i odżywi okolice, w której działa już toksyna. Bezpieczny odstęp między w/w zabiegami to 2 tygodnie.
Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Nie istnieje jeden, najlepszy preparat dla każdego. Dobór zależy od stanu cery, głównych problemów z nią związanych. Należą do nich odwodnienie, utrata jędrności, drobne zmarszczki itd. Zależy także od preferencji klienta oraz możliwych do uzyskania efektów.
Najbardziej pożądanym składnikiem jest nieusieciowany kwas hialuronowy, który wiąże wodę w skórze, co skutkuje lepszym jej napięciem i wyglądem oraz brakiem nieprzyjemnego wrażenia “ściągnięcia” skóry.
Substancjami aktywnymi używanymi w mezoterapii są:
– witaminy i minerały – które stymulują procesy komórkowe oraz pozwalają na utrzymanie równowagi biologicznej w głębszych warstwach skóry,
– koenzymy – które przyspieszają procesy odbudowy tkankowej,
– kwas hialuronowy – który poprawia nawilżenie, napięcie i elastyczność skóry,
– kwasy nukleinowe – które stymulują procesy białek ważnych dla skóry,
– L-karnityna – która bierze udział w procesach lipolizy i pomaga spalać tkankę tłuszczową,
– biotyna – która korzystnie wpływa na właściwe funkcjonowanie włosów i skóry. Powszechnie znana również jak o witamina H.
– aminofilina – która znacznie przyspiesza przemianę trójglicerydów,
– preparaty złożone – które wykazują szerokie spektrum działania.